Pro členy 15% sleva
O fanklubu
Novinky
O členství
Přihláška
Výhody
Dárky pro členy
FC Inter
Stadión
Vstupenky
Výjezdy
Fotogalerie
Tisk o nás
Partneři

 
Český oficiální fanklub
F.C. Internazionale Milano


Skupina pro fanoušky


Koordinační centrum fanklubů


České stránky o Interu


Nadace Javiera Zanettiho

 
 Fanklub slaví 8 let, rozhovor s viceprezidentem

03/07/11 - 4.7.2003 byl založen oficiální český fanklub fotbalového klubu F.C. Internazionale. Letos slaví osmé výročí. U založení fanclubu Cechia nerazzura stál Lukáš Pekárek, v současné době viceprezident a webmaster internetových stránek. O fanclubu ví vše a Interu obětuje hodně. Přinášíme vám s ním rozhovor.

Jaké byly začátky a co se vše podařilo za osm let?

Začátky byly určitě zajímavé. Nejdřív nebylo úplně jisté, že se fanklub povede založit a po té, jsme nevěděli, jak velké výhody registrované členství bude přinášet a zda nám se členové nebudou spíš odhlašovat. Problém byl, že vstupní poplatek byl vysoký a naprostou většinu z toho jsme odevzdávali Interu. Sice za to pro každého dostáváme dárky, ale hlavně v prvních letech moc kvalitní nebyly. Navíc pro provoz fanklubu zbývaly jen minimální finance, takže nebylo jisté, zda se nedostaneme do mínusu.

Důležitou věcí bylo i to, aby se určilo vedení, které se bude o fanklub ve svém volném čase starat. Za osm let se povedlo z maličkého fanklubu vybudovat organizaci, která má více než 120 členů, pravidelně se pořádají autobusové výjezdy na zápasy Interu, dělají se hromadné objednávky z fanshopu, každý rok je sraz a občas si necháváme vyrobit i speciální výrobek jen pro naše členy.

Jak vlastně vznikl nápad založit fanclub a kdo se na něm podílel?

Nápad založit oficiální fanklub jsem měl ke konci 90.let, kdy jsem viděl v televizi, že na stadionech je spousta transparentů a vlajek od všelijakých fanklubů. Protože bylo jasné, že je k tomu potřeba někdo, kdo mluví italsky, sám jsem se o nic ani nepokusil. Na jaře 2003 mi přišel email od jistého Massima Recchioniho, Itala žijícího v Kutné Hoře, který si všiml mých českých stránek o Interu. Psal, že by se o všechno obstaral a já bych přes stránky sháněl členy. Podmínkou pro založení bylo sehnat aspoň 25 lidí. Protože na to nebylo moc času a přes stránky se moc zájemců neozývalo, hrozilo, že fanklub vůbec nevznikne. Nakonec se nám s Massimem společnými silami podařilo ke dni první valné hromady sehnat přesně stanovené minimum. Byl zvolen řídící výbor, prezident a fanklub mohl vzniknout.

Když si stál u založení, myslel sis, že se dočkáš osmého výročí?

Na začátku jsem takto dopředu určitě nepřemýšlel. Bál jsem se hlavně, abychom hned druhý rok neklesli pod to minimum v počtu členů, protože pak bychom fanklub museli zavřít. Mé obavy byly ale zbytečné, každým rokem se počet členů zvyšoval.

Kolik měl letos fanclub členů, kolik se podařilo uspořádat výjezdů a akcí?

Letos měl fanklub 123 členů. Jsem velmi zvědavý, jestli se jejich počet pro příští sezonu podaří znovu navýšit. Na akce a výjezdy byla ta letošní sezona skutečně plodná. Na podzim jsme byli v Miláně na Inter-Juventus a Inter-AC Milán. V prosinci pak jela menší skupinka na venkovní výjezd do Brém. Chtěli jsme také hromadně jet do Mnichova na Bayern, ale o zápas byl v Itálii velký zájem a tak tam za náš fanklub kvůli nedostatku vstupenek jelo jen jedno auto. Stejné to bylo i na třetí venkovní zápas v Německu. Čtvrtfinále Ligy mistrů Schalke-Inter ve Veltins Areně viděli přímo čtyři členové.

Co považuješ za největší dosavadní úspěch a neúspěch ve fanclubu?

Za úspěch považuji to, že fanklub Cechia Nerazzurra nejenom existuje, ale hlavně skutečně funguje. Myslím, že nikdo z členů, nemůže litovat, že se k nám přidal. Určitě jsem nečekal, že budeme mít víc jak sto členů a moc mě to těší. Navíc musím říct, že všichni jsou rozumní, takže žádné problémy mezi členy nemáme. Aktivní jádro drží pohromadě, postupně se rozrůstá a pravidelně se zúčastňuje akcí a výjezdů.

Kolik obětuješ týdně Interu času?

Spoustu. Kromě fanklubu se naplno věnuji i internetovým stránkám fcintermilano.com. Protože mám i normální placenou práci, tak se Interu věnuji jen po večerech ve volném čase. Když se hrají zápasy dvakrát týdně, tak s trochou nadsázky řečeno nedělám nic jiného. Jediné dny, kdy si snažím dávat volno je pátek a sobota. Problém je, když se má zorganizovat výjezd nebo něco hromadně objednat či zařídit ve fanklubu. To pak jedu opravdu v kuse.

Souhlasíš s tvrzením, že jsme nejlépe fungující fanklub zahraničního klubu u nás?

Není to tak dávno, co jsem se pár dní zajímal jen o to, jak to funguje v jiných českých fanklubech. Byl jsem překvapen, že některé velkokluby u nás stále svůj fanklub nemají. Na druhou stranu jsem našel i jeden nebo dva, které už mají více členů než my. Když jsme v roce 2003 fanklub zakládali, tak so dodnes myslím, že jsme byli prvním oficiálním fanklubem zahraničního profesionálního fotbalového klubu v ČR. Počet členů ale nedělá vše a tak souhlasím, myslím, že jsme nejlépe fungující. Tolik nabízených výhod a aktivit během roku nikdo jiný než my nenabízí.

Jaká je komunikace s Centro Coordinamento Inter Club (koordinační centrum všech Inter klubů)?

Nic moc. Pán, který má na starosti pouze zahraniční fankluby má jen omezené možnosti a tak nám v některých věcech vyhovět nedokáže. Největší problém je se vstupenkami. Inter přidělí všem fanklubům určitý počet vstupenek dohromady, ty se pak musí podle ne úplně jasných pravidel přerozdělit, a neřeší se, zda se na všechny dostane. Dost často se stává, že na významné zápasy registrovaný fanoušek vstupenku nedostane a musí jít v Miláně do fronty s běžnými diváky. Zde si myslím, že je to špatně. Dokud je zájem na straně členů, měli by dostávat vstupenky přednostně, bez ohledu na to, zda se vůbec něco objeví v běžném prodeji. My z ČR asi těžko poletíme do Milána si jen na otočku koupit lístek.

Připravují se nějaké novinky pro členy fanclubu?

Letos se podařilo zajistit výrobu gumového náramku s nápisem Cechia Nerazzurra. Myslím, že se náramek velmi povedl, dostane ho každý člen.

Které zájezdy by si chtěl příští rok uspořádat?

Dlouho jsme nebyli v Miláně na Lize mistrů, takže pokud bude zajímavý soupeř v základní skupině, tak bych chtěl uspořádat autobus. Jisté je milánské derby, termín bude znám začátkem srpna. Pokud bude zájem, tak bych chtěl udělat ještě jeden výjezd na Serii A, soupeře vybereme po losování, Juventus by to být neměl, takže by to mohl být AS Řím, Lazio, FC Janov nebo Neapol.

Za dva roky se bude slavit desáté výročí založení, připravuje se něco mimořádného?

Už o tom uvažujeme. Plánujeme velkou akci do Prahy, kam bychom pozvali hosty. Budeme se snažit, aby přijel někdo z Interu, pozveme italského velvyslance, novináře a tak podobně. Doufáme, že se setkání zúčastní co nejvíce našich členů. Mohli bychom si i zahrát fotbal.

V čem by si přivítal pomoc dalších členů?

Práce je skutečně hodně a špatně se rozděluje. Ale kdyby se našel někdo, kdo by si vzal na starosti určité věci, tak by to aspoň částečně pomohlo. Teď mě třeba napadá anketa Numero Uno, v které každý člen volí tři nejlepší hráče sezony. Nebo by se někdo mohl starat o hromadné objednávky z fanshopu – posbírá objednávky od jednotlivců, spočítá ceny, dá to celé dohromady a pošle mi to. Hodně by pomohla pomoc při balení dárků, to se týká hlavně členů bydlící v blízkosti Kutné Hory. Zabalit přes 100 dárků a odnést je na poštu není jednoduchá záležitost.

Kolik lidí se podílí na článcích na našich stránkách?

Jak se to vezme. Pravidelně a bez nějakých větších časových výpadků píšu momentálně články vlastně jen já. Pak je tu skupinka tak pěti autorů, kteří někdy píšou a někdy nepíšou.

Máš představu, kolik lidí navštíví denně, týdně a měsíčně naše stránky?

Pokud se podívám na statistiky služby Google Analytics, tak za poslední rok měla stránka téměř 260 tisíc návštěv, což je přes 700 za den. Z toho je 47 tisíc unikátních návštěv, to znamená, že někteří z tohoto počtu se na stánky opakovaně vraceli. 30% z nich dokonce více něž dvěstěkrát v roce. Průměrná strávená doba za jednu návštěvu je 3 a půl minuty. Zajímavé je, že ve většině případů si zobrazí čtenáři pouze hlavní stránku. Zhruba jen 13% se podívá aspoň na tři podstránky.

Na závěr přejděme k letošní sezóně a výsledkům Interu, jak si byl spokojený se skončenou sezónou?

Bylo to skoro jako na houpačce. Ale ještě než sezona začala, tak jsem tušil, že to tak skvělé jako loni ani být nemůže. Kdyby byl titul, byl bych moc spokojený. Protože není, ale Interisté jsou mistry světa, vyhráli italský superpohár a pohár, tak spokojený být musím. Není to tak dávno, co Inter sbíral tři trofeje skoro deset let.

Který hráč tě mile překvapil, který tě zklamal?

Překvapil mě Eto’o. Loni ho Mourinho hodně chválil, za to, že pracoval pro tým. Dělal mnoho černé práce a nebyl tolik vidět jako jeho kolega v útoku Milito. Letos už měl na hřišti jiné úkoly a naplno se ukázalo, jak je skvělý. Byl to právě on, kdo mohl vyrovnaný zápas rozhodnout. Zklamal mě Milito, čekal jsem, že se aspoň na jaře rozstřílí, a také Maicon. Zase se potvrdilo, že některým Brazilcům stačí jeden větší úspěch, aby se uspokojili a pak už se nezlepšují. I když ale hrál hůř než loni, pořád to bylo slušné a do základní sestavy patří.


Zpět na hlavní stránku